Kapat

Neden SEO?

Anasayfa SEO Neden SEO?
neden seo

Neden SEO?

Bir web sitesine sahibiz ve kimse sitemizi ziyaret etmiyor? Bir E-Ticaret sitesine sahibiz fakat kimse ürünlerimizi almıyor? İyi bir uzmanım hizmet veriyorum kimse bana ulaşmıyor? Sizlerde benzer sorunlara sahipseniz, sitenizi-ürününüzü-hizmetinizi-markanızı daha çok kitleye ulaştırmak istiyorsanız SEO ’yu tanımalısınız!

 

SEO Nedir?

SEO kelime açılımıyla “Arama Motoru Optimizasyonu” dur. Yani Web Sitemizi arama motorlarının istediği kriterlere dönüştürmek ve arama motorlarının politikalarına uymaktır. Her arama motorunun belirli bir politikası vardır. Bizlerde sitemizin üst sıralara çıkmasını istiyorsak bu politikalara uymamız zorunludur.

Arama Motorları

Günümüzde 21 tane arama motoru bulunmaktadır. Tüm SEO konularımızda sektörün lideri olan Google arama motorunu inceleyeceğiz. Başlıca kullanılan Google, Yandex, Bing , Yahoo, Baidu,Ask, aol,Blekko, Info, BoardReader, Contenko, Infospace arama motorlarıdır. Sayıları sanıyorum günden güne artacaktır. Kullanım oranlarına bakacak olursak.

 

Google’ın sektörde ezici bir üstünlüğü bulunmaktadır. Dünya’nın hemen hemen her yerinde en çok kullanılan arama motoru olmayı başarmaktadır. Yalnızca birkaç ülkede kullanımı yasaklanmıştır. Bunlardan biri Çin’dir. Çin’in kendi geliştirdiği “Baidu” arama motorunun yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Google’ın kullanımını yasaklamıştır. Google’ın başarısını takdir ediyorum çünkü memleketimizde yaşlı insanların bile rahatlıkla istediği konuyu araştırıp bulmasına imkan tanıyor. Sizlerde böylesine geniş bir müşteri ağına sahip arama motorlarına üst sırada olmak istemezmisiniz? Okumaya devam 🙂


Arama Motorları Çalışma Prensibi

Arama motorları çalışma sistemi olarak birbirine benzemektedir. Tüm arama motorlarının görevi milyonlarca siteyi tarayarak dizinlerine eklemektedir. Geliştirdikleri yapay zeka sayesinde bu topladıkları verileri kullanıcılara en doğru şekilde sıralamaktadır. Spam ve zararlı siteleri ayıklayıp en doğru sonuçları karşımıza çıkarmaktadır. Genel olarak web sayfalarını tarayarak bu sayfaları doğruluk düzeyine göre sıralamalarına yönelik yapılan optimizasyon çalışmadır. Google’ın çalışma yapısını inceleyecek olursak; Google geliştirdiği botlar sayesinde web siteleri indexler. Google’ın kullandığı başlıca botlar Googlebot, Freshbot, Deepbot ’tur. Googlebot, web sitelerindeki verileri toplayıp bir index haline getirir. Freshbot, sürekli yenilenen siteleri tarayarak o sitelere daha sık uğrar. Deepbot, ayda bir kere çalışır web sitelerindeki tüm bağlantıları Google dizinine ekler.  Diğer arama motorlarının da çalışma prensibi hemen hemen birbirine benzemektedir.

 

Google Algoritmaları ve Güncellemeleri

Sektörün lideri Google’ın algoritmalarına bakacak olursak. O kadar geliştirmiş ki karşımız da yapay zekaya sahip bir robot bulunuyor. Matematik işlemi yazdığımız da direk sonuç gösteriyor. Dolar yazdığımızda karşımıza o gün ki satış değerini getiriyor. Dikkat ediyor musunuz? Sanki bizimle konuşuyor. Google’ın son güncellemeleri Panda, Penguin, Humming Bird, DMCA, Zebra, Pigeon olarak yeniden eskiye doğru yayınladı. Son güncellemeye bakacak olursak Google bizden özgün içerik istiyor. SEO çalışmalarının en önemli adımı da Google’ın istediği gibi artık bu oluyor. Ne kadar Google’ın sözlerine kulak asarsak Google sitemizi o kadar yükseklere taşır.


Etiketler: arama, google’ın, google, seo, web

 

“Neden SEO?” üzerine 2 yorum

  1. Engin SUNAL says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsor