Kapat

SEO Nedir, Ne İşe Yarar?

Anasayfa SEO SEO Nedir, Ne İşe Yarar?
seo nedir

SEO Nedir?

SEO, İngilizce açılımı ”Search Engine Optimization” olarak adlandırılır. Türkçe SEO açılımı olarak “Arama Motoru Optimizasyonu” tabiri kullanılmaktadır. Kısacası halk dilimizde arama motorları üzerinde nasıl birinci sıraya gelirim? Sorumuzun yanıtıdır aslında SEO dediğimiz hikaye. Arama motorlarının görevi kullanıcının aradığı sonuçlarda en doğru ve en faydalı içeriği getirmektir. Bundan dolayı daha net bir açıklama yapmak gerekirse, arama motorları internet üzerindeki kendisine eklenen tüm sayfaları dizinlerine kayıt ederler ve geliştirdikleri algoritmalar yardımıyla puanladığı siteleri arama motorunda üzerinde ilgi düzeyine göre sıralama işlemidir.

SEO Ne İşe Yarar?

SEO, sizlere en işlek bir cadde üzerinde bulunan işyerinden daha fazla müşteri çekmenize yarar. Kurduğunuz bir e-ticaret sitenizi günlük binlerce müşteri ziyaret eder ve alışveriş yapabilir. Kulağa güzel geliyor değil mi? Aslında zorlu SEO yolunda emin adımlarla ilerlediğiniz zaman sonuç elbette başarılı olmaktadır. SEO rehberi niteliğinde olan sitemizin konularını inceleyerek SEO hakkında temel bilgilere ulaşabilirsiniz. Sosyal ağlardan takip ederek de son eklenen seo güncellemelerine anında ulaşabilirsiniz.

seo nedir

Arama Motorları

Arama motorları, seo çalışmamızı yapmamızın baş kahramanlarıdır. Bunlar Google, Yandex, Bing, Yahoo, Baidu ve adını sayamadığımız yüzlerce motordan oluşmaktadır. Bu kadar çok arama motoru olsa da hepsinin çalışma mantığı benzerdir. Görev olarak kullanıcıların aradıkları kelimelerde en doğru ve faydalı sonuçlar getirmektir. Kullanım prensipleri de aynıdır. İnternet üzerinde bulunan tüm siteleri dizinlerine botlar yardımıyla kayıt ederler ve geliştirdikleri algoritmalar sayesinde internet üzerindeki siteleri istenilen kelimelerde bir sıralamaya tabi tutar. Tabi bu verileri tutabileceği büyük veritabanlarına sahiptirler çünkü arama motoru botları trilyonlarca siteyi taramaktadırlar.Taradıkları sayfalardan spam ve kalitesiz içerikleri ayırıp karşımıza en doğru sonuçları getirmektedirler. Günümüzde Google’ın 100.000.000 GB üzerinde veriyi depolamıştır. Tabi günümüzde arama motorları yalnızca web kullanıcısının istediği kelimeleri getirmekle kalmıyor, aynı zamanda bir çarpım yaptığınız zaman direk sonucunu getiriyor, 10 dolar yazdığınız zaman direk sizlere o günkü kur üzerinden Türk Lirasına dönüşmüş halini vermektedir. Arama motorlarının hepsi spam sitelere savaş açmış durumdadır. Etik olmayan çalışmalarla üst sıralara gelen siteleri tespit edip, cezalandırmaktadırlar. Arama motorları spam siteleri sıralamadan silip, yerini hak eden sitelere vermektedir.

Sitemiz üzerindeki SEO konularında arama motoru pastasında en yüksek paya sahip olan Google üzerinden anlatılmaktadır.

SEO derslerimiz bölümünden detaylı bilgilerini bulabilirsiniz.

Araştırmamızı veya bilgi almak istediğiniz soruları İletişim sayfamızdan bize iletirseniz sorunlarınızı çözüme kavuşturabiliriz.


Etiketler: arama, seo, motorları, siteleri, motoru

“SEO Nedir, Ne İşe Yarar?” üzerine 2 yorum

  1. Web Uzmanı says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsor